26 września 2020 roku

…urodziny Zespołu Folklorystycznego „Kamienica”. Poważne – bo pięćdziesiąte!

Uroczysty koncert odbył się w Gminnej Hali Sportowej, która została odpowiednio na tę okazję przygotowana – ustawiono piękną, dużą scenę, było profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie.

Na scenie spotkali się obecni tancerze oraz ci, którzy na co dzień mieszkają w innych częściach kraju, pracują w różnych porach czy zwyczajnie brakuje im czasu na cotygodniowe próby.

Uroczystość rozpoczął polonez w wykonaniu wszystkich członków Zespołu, opracowany na tę okazję przez p.Jana Czechlewskiego, choreografa „Kamienicy”.

Następnie na scenie pojawiła się grupa baletowa (prowadzona przez p. dr Zofię Czechlewską), a najmłodsi adepci tańca ludowego zaprezentowali przyśpiewki regionu częstochowskiego.

Po powitaniu zebranych przez p.Piotra Hankusa (pełniącego rolę konferansjera) Zespół zaprezentował suitę żywiecką, rzeszowską (w wykonaniu najstarszych tancerzy „Kamienicy”, czyli tzw. dinozaurów ;-), wielkopolską, krakowską, lubelską i łowicką. Koncert zwieńczył wspólny, finałowy kujawiak z oberkiem. Do większości tańców akompaniowała kapela w składzie: p.Grzegorz Ciejpa (akordeon), p. Stanisław Bryk (kontrabas), p.Marek Zajdel (akordeon), p. Rafał Polegaj (klarnet), p. Joanna Klajnowska (skrzypce). Do przepięknych utworów zaprezentowanych w suicie łowickiej akompaniował na gitarze akustycznej p. Szczepan (czyli p.Piotr Górnicz). Podczas koncertu wyświetlono także dwie dziesięciominutowe prezentacje filmowe przedstawiające historię „Kamienicy”, przygotowane przez Cezarego Draba – byłego tancerza Zespołu.

Uczczono również symboliczną minutą ciszy pamięć tych, którzy, mimo tego, że nie mogli z nami być obecni bezpośrednio, to na pewno wspierają nas z tej drugiej strony (panie z grupy śpiewaczej oraz koleżanka i koledzy z grupy tanecznej: Kornelia, Adam, Jacek i Mariusz).

Po koncercie nadszedł czas na kwiaty, listy gratulacyjne oraz podziękowania w formie statuetek – otrzymali je członkowie kapeli oraz panie z grupy, która zapoczątkowała działalność „Kamienicy”.

Cała impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu z projektu „Wspieramy inicjatywy lokalne promujące obszar LGD Bractwo Kuźnic” oraz zaangażowaniu „Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Kamienica Polska”

Zwieńczeniem 50 urodzin Zespołu był uroczysty bankiet, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej. Humory wszystkim dopisywały, a zabawa trwała do białego rana.

Category: Time Machine

MUZYKA TANIEC ŚPIEW